For historians, genealogists, students and other researchers we are gradually putting the Ashlar Lodge, No.3 membership lists online.

Here are the Ashlar Lodge, No.3 membership lists for 1900 through 1909

Regular Meetings were held on the First Wednesday in each mouth.

1900

 OFFICERS

William Lewis – Wor. Master; William Mason – Senior Warden; H.D.R. Stewart – Junior Warden; Mark Bate (P. M.) – Treasurer;  George Thomson (P. M.) – Secretary;  Peter M. Land (P. M.) – Dir of Ceremonies; John Warwick – Senior Deacon; Patrick H. O’Connell – Jr. Deacon; Nelson G. Foster – Organist; Herbert A. Foster – Sr. Steward; William McGirr – Jr. Steward; William E. Rumming – Inner Guard; Edward Charles Barnes – Tyler

PAST MASTERS

Reginald A. Bosanquet; Joseph Miller Brown; Samuel Drake; William Brown Ferguson; Alexander Grant; Thomas William Jones; William K. Leighton; John Renwick; William Stewart (Hon. Member); Carol Novello Westwood  

MASTER MASONS

James Aitken; Robert Aitken; Robert J. Armstrong; George Baker; George Bevilockway; John Bertram; Dominic Boggiano; James Bradley; F.W. Byers; Walter Campbell; George W. Carpenter; Howard E. Church; James Cowie; Henry Dawson; Matthew Duffie; David Dobson; Watson Dykes; Charles A. Elliott; Samuel Erb; Thomas Flack; William E. Flummerfelt; James Frame; Charles R. Hardy; Alex. Henderson; Adam G. Horne; Adam Henry Horne; Edward A. Hoskin; John Hughes; Frank Joncas; Robert Kirkwood; P.E. Larss; Malcolm Lamont; George Leask; Richard J. Lukey; Henry Maguire; William Marshall; Joshua Martell; Thomas F. Moss; George A. McBain; Archibald McBroom; William McCulloch; Murdock McKenzie; Andrew McKinell; James McKinlay; Robert E. McKechnie; Robert K. McLachlan; Ewen McMillan;  Thomas O’Connell; John Patterson; James Pender; David R. Pottinger; James C. Reilley; William Richardson; James W. Richardson; Henry Ross; William Ross; R. Henry Rowe; Charles H. Rumming; John Sabiston; William Scouse; J. Chivers Shaw; John Shaw; Eric Skatvolt; William Sloan; J. Walter Stirtan; Alfred Summerhayes; Andrew Tait; Andrew J. Thurston; Joseph Trumper; Aaron V. Watson; Parker Williams; C.N. Young; John Young

ENTERED APPRENTICE MASONS

C.E. Stevenson; John D. Stewart

RESTORED.

John Bertram; Charles R. Hardy; Henry Maguire

SUSPENDED.

W.J. Van Houten

DEMITTED.

John Frame (note: John Frame became the first Wor. Master of Temple Lodge, No. 33 in Duncan in December 1899. He was with Temple Lodge until 1902, when he demitted from Temple Lodge, No.33 and returned to Ashlar Lodge No.3.

The membership list for 1901 is currently UNDER CONSTRUCTION

-1902-

OFFICERS

William Mason – Wor. Master; John Warwick – Senior Warden; John Shaw – Junior Warden; Mark Bate (P. M.) – Treasurer;  Joseph Miller Brown (P. M.) – Secretary;  Peter M. Land (P. M.)W.E. Thomson – Dir of Ceremonies; John Teague – Senior Deacon; Oliver T.H. Randle – Jr. Deacon;  J.D. Stewart – Sr. Steward; J.E.L. Muir – Jr. Steward; William McGirr – Inner Guard; Edward Charles Barnes – Tyler

PAST MASTERS

Reginald A. Bosanquet; Samuel Drake; William Brown Ferguson; John Frame; Alexander Grant; Thomas William Jones; Peter M. Land; William K. Leighton; William Lewis; John Renwick; William Stewart (Hon. Member); George Thomson; Carol Novello Westwood  

MASTER MASONS

James Aitken; Robert J. Armstrong; George Baker; George Bevilockway; John Bertram; Dominic Boggiano; James Bradley; G.J. Burnham; F.W. Byers; Walter Campbell; George W. Carpenter; Howard E. Church; James Cowie; Henry Dawson; David Dobson; Watson Dykes; Charles A. Elliott; Samuel Erb; Thomas Flack; H.A. Foster; N.G. Foster; James Frame; Charles R. Hardy; Alex. Henderson; Adam Henry Horne; Edward A. Hoskin; John Hughes; Robert Kirkwood; Pere Edward Larss; George Leask; Richard J. Lukey; Henry Maguire; William Marshall; Joshua Martell; George A. McBain; Archibald McBroom; William McCulloch; Robert E. McKechnie; William C. McKechnie; Murdock McKenzie; Andrew McKinnell; James McKinlay; Robert K. McLachlan; Ewen McMillan; Duncan H. McRae; Thomas F. Moss; Thomas Morgan; P. H. O’Connell; Thomas O’Connell; John Patterson; James Pender; David R. Pottinger; James C. Reilley; James W. Richardson; William Richardson; Andrew Robertson; Magnus J. Robertson; Henry Ross; William Ross; John Rowan; R. Henry Rowe; Charles H. Rumming; William Edward Rumming; William Scouse; Eric Skotvold; William Sloan; H.D.R. Stewart; Alfred Summerhayes; Andrew Tait; B.J. Thomas; John Thomson; Andrew J. Thurston; Joseph Trumper; Alex. Warwick; Aaron V. Watson; Parker Williams; C.N. Young; John Young

FELLOW CRAFT MASONS

C.E. Stevenson

DEMITTED.

W. Foster; Jeremiah C. Shaw; J.W. Stirtan

DIED

John Sabiston; James Sloan

The membership list for 1903 is currently UNDER CONSTRUCTION

-1904-

OFFICERS

John Shaw – Wor. Master; John Teague – Senior Warden; Oliver T.H. Randle – Junior Warden; Mark Bate (P. M.) – Treasurer;  Joseph Miller Brown (P. M.) – Secretary;  Harry Freeman – Dir of Ceremonies; William McGirr – Senior Deacon; Duncan H. McRae – Jr. Deacon;  Thomas E. O’Connell – Sr. Steward; W. Ed. Akenhead – Jr. Steward; Alexander Warwick – Inner Guard; Edward Charles Barnes – Tyler

PAST MASTERS

Reginald Albert Bosanquet; Samuel Drake; Henry A. Dillon, William Brown Ferguson; John Frame; Alexander Grant; Thomas William Jones; Peter Morris Land; William K. Leighton; William Lewis; William MasonJohn Renwick; George Thomson; John Warwick; Carol Novello Westwood  

MASTER MASONS

James Aitken; Robert J. Armstrong; George Baker; George Bevilockway; John Bertram; Dominic Boggiano; James Bradley; Guy J. Burnham; Frederick William Byers; Walter Campbell; George W. Carpenter; Howard Edwin Church; James Cowie; Frank Dawson; Arthur L. Denny; David Dobson; Watson Dykes; Charles Albert Elliott; Samuel Erb; William Ferguson; Thomas Flack; Herbert A. Foster;  James Frame; Robert Freethy; Charles Richard Hardy; Aziz Thomas Hashim; Alex. Henderson; Charles Clark Henderson; Adam Henry Horne; Edward A. Hoskin; John Hughes; Robert Kirkwood; Malcolm Lamont; Pere Edward Larss; George Leask; Henry Maguire; William Marshall; Joshua Martell; Thomas Morgan; Joseph Edward Lewis Muir; George A. McBain; Archibald McBroom; William McCulloch; William Cecil McKechnie; Murdock McKenzie; Andrew McKinnell; James McKinlay; Robert K. McLachlan; Ewen McMillan; Thomas Frederick Moss;  Patrick H. O’Connell; Thomas O’Connell; John Patterson; James Pender;  James C. Reilley; William Richardson; Andrew Robertson; Magnus J. Robertson; Henry Ross; William Ross; John Rowan; Richard Henry Rowe; Charles H. Rumming; William Edward Rumming; John Scouse; William Scouse; Eric Skotvold; James Sloan; William Sloan; Charles E. Stevenson; H.D.R. Stewart; John Douglas Stewart;  Alfred Summerhayes; Andrew Tait; Bennie J. Thomas; John Thomson; Walter E. Thomson;  Andrew J. Thurston; Richard William Timms; Joseph Trumper; Aaron V. Watson; Parker Williams; Jerome Wilson; Charles N. Young; John Young

ENTERED APPRENTICE MASONS

Henry McRae

RESTORED

Peter Morris Land; George Albert McBain

DEMITTED.

John Renwick

DIED

Henry Dawson; John Patterson; William Stewart

The membership lists for 1905 through 1909 are currently UNDER CONSTRUCTION

Would you like to leave a question or comment about anything on this page?