Ashlar Lodge No. 3 – Historic Membership Lists

Here are the Ashlar Lodge, No.3 membership lists for the years 1880 to 1889

1880

Meetings were held on the 2nd Saturday of each Month

OFFICERS

Eric Barclay McKayWorshipful Master; John Frame – Senior Warden; James Abrams – Junior Warden; Joshua Martell – Secretary; John Maharer – Treasurer; Samuel Drake (P.M.) – Senior Deacon; David Davis – Junior Deacon; William Stewart (P.M.) – Director of Ceremonies; J.W. Stirtan – Steward; James Frame – Steward; Joseph Trumper – Inner Guard; Robert O. Beck – Tyler

PAST MASTERS

Mark Bate; James Miller Brown; Samuel Drake; William Stewart

MASTER MASONS

Robert Aitkin; George Baker; Charles Bennie; John Bennie; George Lewis Bevilockway; Isaac Brown; Noah Buckley; James A. Carstairs; Caleb Colmer; Archibald Cowie; W.B. Cowling; Ralph Dixon Craig; John Dick; Robert Dunn; Alexander Easson; John Edwards; Alfred S. Gill; James Gillespie; Alexander Grant; Davis Harris; James Harris; Adam G. Horne; Charles W. Horth; William J. Hurst; Thomas Lindsay; F.D. Little; John T. Manley; Peter Martin; Alexander Mayer; William McCulloch; Henry McGuire; J. McKinlay; R.K. McLachlan; Thomas Miller; A.C. Muir; Archibald Muir; John Neill; James Patterson; Charles E. Pearse; Thomas Pickins; John Puetz; Henry Ross; John Sabiston; James Stewart; Alfred Summerhayes; James Tamblyn; David Thomas; Joseph Webb; Carol Novello Westwood; Richard Williams; T.H. Williams; Charles N. Young;

DIED

Thomas Barlow; David Frew

DEMMITTED

Mason B. Clark; W.A. Horne; John Renwick (P.M.)

SUSPENDED (Non-Payment of Dues)

William Davison; W.M. Flewitt; Edward Quennell; Joseph Rodello; James S. Smith

RESTORED (After paying outstanding dues)

James McKinley

1881

Meetings were held on the 2nd Saturday of each Month at 8 p.m.

OFFICERS

Eric Barclay McKayWorshipful Master; John Frame – Senior Warden; J.W. Stirtan – Junior Warden;  C.N. Young – Secretary;  James Abrams – Treasurer; Samuel Drake (P.M.) – Senior Deacon;  James Frame – Junior Deacon; William Stewart (P.M.) – Director of Ceremonies; David Davis – Steward; Alex. Grant – Steward; Joseph Trumper – Inner Guard;  Alfred Summerhayes– Tyler

PAST MASTERS

Mark Bate; James Miller Brown; Samuel Drake; William Stewart

MASTER MASONS

Robert Aitkin; George Baker; Robert O. Beck; Charles Bennie; John Bennie; George Lewis Bevilockway; Isaac Brown; Noah Buckley; James A. Carstairs; Caleb Colmer; Archibald Cowie; W.B. Cowling; Ralph Dixon Craig; Robert Dunn; Alexander Easson; John Edwards; Alfred S. Gill; James Gillespie; David Harris; James Harris; Adam G. Horne; Charles W. Horth; William J. Hurst; Thomas Lindsay; Francis D. Little; John Mahrer; John T. Manley; Joshua Martell; Peter Martin; Alexander Mayer; William McCullough; James McKinlay; R.K. McLagghlin; Neil McLean; Daniel McMillan; Archibald Muir; John Neill; James Patterson; Charles E. Pearse; Thomas Pickins; John Puetz; Henry Ross; John Sabiston; Allen Smilley; Andrew Spence; James Tamblyn; David Thomas; Donald Urquhart; Joseph Webb; Carol Novello Westwood; Richard Williams; T.H. Williams;

DIED

 James Stewart

DEMITTED

John Dick; A.C. Muir

SUSPENDED

Thomas Miller;  Henry McGuire;  William Stewart

The lists for 1882-1889 are UNDER CONSTRUCTION

image saying page is Under Construction
Under_Construction

Would you like to leave a comment or question about anything on this page?